Kovanec Taihe tongbao
Kovanec iz bakrove zlitine je okrogel novec s kvadratno odprtino na sredini, tako imenovani fangkong qian 方孔錢. Ti so se pojavljali v različnih vrednostih, največkrat kot novci tongbao 通寶 (»splošna valuta«), ki so bili vredni eno denarno enoto, ter novci yuanbao 元寶 (»izvorna valuta«) in zhongbao 重寶 (»težka valuta«), ki so se ponašali z višjimi denominacijami. V številnih različicah in vrednostih so bili takšni kovanci standardna oblika denarja v obtoku od cesarja Gaozuja 高祖 (vladal 618–626), prvega cesarja dinastije Tang (618–907), do konca dinastije Qing (1644–1912). Napis na kovancu je navadno sestavljen iz dveh pismenk, ki ju beremo od zgoraj navzdol in označujeta ime vladavine ali posameznega obdobja, v katerem je bil novec kovan. Drugi dve pismenki beremo od desne proti levi. Na levi strani kovanca je običajno pismenka bao 寶 (bogastvo, dragocenost), ki v kombinaciji s pismenko na desni pomeni ... več
Kovanec iz bakrove zlitine je okrogel novec s kvadratno odprtino na sredini, tako imenovani fangkong qian 方孔錢. Ti so se pojavljali v različnih vrednostih, največkrat kot novci tongbao 通寶 (»splošna valuta«), ki so bili vredni eno denarno enoto, ter novci yuanbao 元寶 (»izvorna valuta«) in zhongbao 重寶 (»težka valuta«), ki so se ponašali z višjimi denominacijami. V številnih različicah in vrednostih so bili takšni kovanci standardna oblika denarja v obtoku od cesarja Gaozuja 高祖 (vladal 618–626), prvega cesarja dinastije Tang (618–907), do konca dinastije Qing (1644–1912). Napis na kovancu je navadno sestavljen iz dveh pismenk, ki ju beremo od zgoraj navzdol in označujeta ime vladavine ali posameznega obdobja, v katerem je bil novec kovan. Drugi dve pismenki beremo od desne proti levi. Na levi strani kovanca je običajno pismenka bao 寶 (bogastvo, dragocenost), ki v kombinaciji s pismenko na desni pomeni »valuto« oziroma »denar v obtoku«. To je največkrat pismenka tong 通 (krožiti, biti enoten, splošen ali univerzalen), pogosto pa tudi yuan 元 (izvorni, prvotni) ali zhong 重 (težak), ki navadno označujeta kovance večje denominacije. Celoten napis tako dobesedno pomeni »denar v obtoku v času tega ali onega cesarja« oziroma »v tem ali onem obdobju vladavine posameznega cesarja«.
Kovanec na sliki izvira iz države Jin 金 (1115–1234), ki jo je leta 1115 na severovzhodu Kitajske ustanovilo ljudstvo Džurdžev (Nüzhen 女真), prednikov kasnejših Mandžurcev (Manzu 满足), ki so ustanovili zadnjo cesarsko dinastijo Qing (1644–1912). Ko so leta 1127 napadli in premagali še dinastijo Song 宋 (960–1279) ter kitajski dvor prisilili k begu na jug, so zavladali celotnemu severu, dokler niso njihove države leta 1234 zrušili Mongoli. Zaradi slabe dostopnosti oziroma pomanjkanja bakrove rude na tem področju so bili v obtoku pogosto kar kovanci iz dinastije Song, leta 1158 pa so v manjšem obsegu pričeli kovati tudi svoje kovance, a največkrat prav po vzoru kovancev iz Songa. Obravnavani novec je tako imenovani Taihe tongbao 泰和通寶, kar preberemo od zgoraj navzdol in od desne proti levi, pismenke na njegovem licu pa so izpisane v umetelni pečatni pisavi ali zhuanshu 篆書. Kovan je bil v času vladarja oziroma cesarja Zhangzonga 章宗 (vladal 1190–1209), in sicer v obdobju njegove vladavine, imenovanem Taihe 泰和 (1204–1209), kar pomeni »vesoljna harmonija«. (MG)
Imate komentar ali dodatno informacijo o predmetu?