Od 12. do 16. septembra 2023 je na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani potekala 3. konferenca Evropske zveze za azijsko umetnost in arheologijo (EAAA), ki so jo skupaj organizirali EAAA, Oddelek za azijske študije Filozofske fakultete ter Znanstveno-raziskovalno središče Koper.
Konferenca predstavlja pomemben dogodek tako v slovenskem kot v mednarodnem akademskem prostoru, saj je gostila vrsto uglednih strokovnjakov s področja azijske umetnosti in arheologije, tako iz Azije kot iz Amerike in Evrope. Program konference je zajemal široko paleto tem, povezanih z azijsko umetnostjo in arheologijo, ki jih je na 51 panelih predstavilo 174 znanstvenikov iz 25 držav, osrednji govorec pa je bil zaslužni profesor Craig Clunas z Univerze v Oxfordu.
Na konferenci so v dveh panelih (“The Challenges of Studying and Displaying East Asian Objects and Collections in Slovenia” in “East Asian Art in the Wake of the 1873 Vienna World’s Fair: Collectors and Collection Biographies in Central Europe at the Late 19th and Early 20th Centuries”) s svojimi prispevki sodelovali tudi člani projektne skupine Osiroteli predmeti: obravnava vzhodnoazijskih predmetov izven organiziranih zbirateljskih praks v slovenskem prostoru (J6-3133):
- Davor Mlinarič: The Collection of Objects from Asia and South America in the Celje Regional Museum and the Question of Their Provenance
- Bogdana Marinac: East Asian Art from the Collections of Slovenian Mariners
- Chikako Shigemori Bučar: In Search of the Artist: Two Mariners’ Oil Paintings from East Asia
- Maja Veselič: Souvenir Photography from East Asia in Slovenian Collections
- Nataša Visočnik Gerželj: Journey to the West: An analysis of the Chinese Fan Group
- Klara Hrvatin: Interpreting Good Luck-symbols on Musical Instruments: Decorative Ornaments on the Heads of Pipas
- Barbara Trnovec and Nataša Vampelj Suhadolnik: The East Asian Heritage and Collecting Activities of Eleonora von Haas
- Tina Berdajs: The Impact of the Vienna World`s Fair on the Carniolan Elite`s Collecting Practices of East Asian Objects
- Helena Motoh: Missionaries as Museum Suppliers: The Relationship between P. B. Turk and the Rudolfinum Museum in Ljubljana
Ob pestrem naboru strokovnih tem je bil udeleženkam in udeležencem konference dodatno na voljo tudi ogled azijskih zbirk v izbranih slovenskih muzejih.
Razstava v Pokrajinskem muzeju Celje prikazuje predmete, zaplenjene v času nacističnega in komunističnega režima, predvsem iz okoliških gradov in dvorcev. Večina teh predmetov je razstavljenih prvič.
Razstava v Pomorskem muzeju Piran prikazuje predmete, ki so jih pridobili pomorščaki, ki so v 19. in na začetku 20. stoletja na avstro-ogrskih vojaških in trgovskih ladjah potovali v Vzhodno Azijo. Predstavljeni so predmeti iz različnih muzejev in zasebnih zbirk.
Poleg tega je v Slovenskem etnografskem muzeju, v sodelovanju s Palačnim muzejem v Pekingu, v času dogodka potekal projekt restavriranja okrasnih stenskih zaslonov in lesenega modela kitajske hiše iz Skuškove zbirke. Tudi ta projekt so si udeleženke in udeleženci konference lahko ogledali.