Fotografija Daritve v templju Yonghe
Črno-bela fotografija prikazuje lamaistične menihe med opravljanjem kadilnih daritev v tempeljskem kompleksu Yonghe Gong 雍和宫 ali »templju spokojnosti in harmonije« v Pekingu. Ta je bil v dinastiji Qing (1644–1912) sedež tibetanskih dostojanstvenikov in dom nekaj manj kot tisoč menihov. Menihi na fotografiji pripadajo sekti tibetanskega budizma – sekti reda Gelugpa (Gelupai 格鲁派), t. i. Reda rumenih kap. Njenemu utemeljitelju Tsongkhapi (1357–1419) je posvečena tudi ena pomembnejših obrednih dvoran v kompleksu. Menihi na desni klečijo, na levi pa se ob oltarju vije dim. Na vrhu fotografije vidimo dva zvončka v kotu napušča – značilen element budistične arhitekture, predvsem pa v tej globoko tradicionalni kitajski estetiki in stilu prepoznavni element budizma. Vsako leto so tu potekala budistična obredja ob praznovanju novega leta. Na prvi dan novega leta po luninem koledarju (nongli 農曆) so menihi ob drugi uri zjutraj do sončnega vzhoda peli ... več
Črno-bela fotografija prikazuje lamaistične menihe med opravljanjem kadilnih daritev v tempeljskem kompleksu Yonghe Gong 雍和宫 ali »templju spokojnosti in harmonije« v Pekingu. Ta je bil v dinastiji Qing (1644–1912) sedež tibetanskih dostojanstvenikov in dom nekaj manj kot tisoč menihov. Menihi na fotografiji pripadajo sekti tibetanskega budizma – sekti reda Gelugpa (Gelupai 格鲁派), t. i. Reda rumenih kap. Njenemu utemeljitelju Tsongkhapi (1357–1419) je posvečena tudi ena pomembnejših obrednih dvoran v kompleksu. Menihi na desni klečijo, na levi pa se ob oltarju vije dim. Na vrhu fotografije vidimo dva zvončka v kotu napušča – značilen element budistične arhitekture, predvsem pa v tej globoko tradicionalni kitajski estetiki in stilu prepoznavni element budizma. Vsako leto so tu potekala budistična obredja ob praznovanju novega leta. Na prvi dan novega leta po luninem koledarju (nongli 農曆) so menihi ob drugi uri zjutraj do sončnega vzhoda peli obredne molitve. Kasneje so se jim v molitvi pridružile množice ljudi. Najpomembnejši praznik je bil en teden molitev k Budi. Potekal je dober mesec po novem letu.
Mandžurski vladarji so promovirali tibetanski budizem (ali lamaizem) in podpirali obiske visokih verskih dostojanstvenikov ter gradnjo neštetih tibetanskih templjev v Pekingu in njegovi okolici.
Fotografija je 197. od 449 fotografij Pekinga in okolice v albumu, ki ga je Ivan Skušek ml. kupil med bivanjem v Pekingu (1914–1920). V ročnem popisu albuma je fotografija imenovana Lama-Kloster: Feuer-Weihe. (DZ, MV)
Imate komentar ali dodatno informacijo o predmetu?