V sredo, 29. maja 2024, ob 18.00 uri je bilo v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani odprtje razstave Azija sredi Ljubljane: Življenje Skuškove zbirke. Odprtje je obiskalo več kot 200 obiskovalcev, ki so bili navdušeni nad razstavo, razstavljenimi muzealijami, novimi tehnologijami, ki so del razstave, in nad zgodbo o Skuškovi zbirki.
Razstava prikazuje najnovejše izsledke raziskav o bivanju in položaju Ivana Skuška ml. (1877–1947) na Kitajskem (1914–1920), ki se je pred dobrimi 100 leti z družino vrnil v Ljubljano in pripeljal bogato zbirko vzhodnoazijskih predmetov. Razstava odpira vprašanja nastanka zbirke in umetnostnega trga v tedanjem Pekingu, prikazuje zgodbo družine Skušek in rekonstruira njihovo življenje, vpeto med natlačene predmete v več stanovanjih. Predstavljeni so tudi Ivanovi poskusi, da bi zbirka postala samostojen azijski muzej, prvič pa je predstavljena tudi maketa kitajske stavbe, ki jo je najverjetneje kupil s tem namenom. Maketo so leta 2023 obnovili strokovnjaki iz Palačnega muzeja v Pekingu in bo po sto letih prvič postavljena na ogled. Razstava hkrati prvič celovito predstavi in izpostavi osrednjo vlogo Tsuneko Kondō Kawase (por. Marije Skušek) kot kustosinje predmetov v njenem stanovanju ter njeno ključno vlogo pri promociji japonske kulture v tedanji Sloveniji in Jugoslaviji.
Avtorji razstave so: vodja raziskovalnega projekta o Skuškovi zbirki doc. dr. Helena Motoh (ZRS Koper), prof. dr. Nataša Vampelj Suhadolnik (FF UL), kustos mag. Ralf Čeplak Mencin (SEM), dr. Gerald Kozicz in Max Frühwirt (Inštitut za arhitekturo in medije Tehniške univerze v Gradcu).
Razstava je nastala v okviru projekta Življenje Skuškove zbirke: od dnevne sobe do virtualnega muzeja (J6-4618). Razstavo je pripravil Slovenski etnografski muzej v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper, Oddelkom za azijske študije Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Inštitutom za arhitekturo in medije Tehniške univerze v Gradcu.
Več o razstavi: Azija sredi Ljubljane: Življenje Skuškove zbirke